Nederlands Vanzelf Sprekend
Ruud Hendrickx |
/ #211 Re:2014-02-06 10:14Tussen constateren en bevorderen is inderdaad geen tegenspraak. Dat geef ik grif toe. Ik heb problemen met het begrip 'taaleenheid'. U zult mij nooit horen zeggen dat er geen behoefte aan een standaardtaal is en dat die variëteit niet onderwezen moet worden zodat iedereen ze op z'n minst passief beheerst. De standaardtaal heeft haar functie(s). Er zijn op dit moment 23 miljoen Nederlandstaligen met verschillende accenten en verschillende woordvoorraden. Een Nederlander klinkt anders dan een Vlaming, een West-Vlaming klinkt anders dan een Limburger, ook als ze standaardtaal spreken. Een West-Vlaming vindt iets geestig, een Limburger vindt het fijn, een Brabander-Antwerpenaar plezant, een Hollander leuk. Dat zijn verschillen. Betekent 'taaleenheid' dat die verschillen er niet mogen zijn? Betekent 'de taaleenheid bevorderen' dat je 23 miljoen mensen allemaal hetzelfde Nederlands wilt laten spreken? Zo ja, hoe moet het ene, uniforme Nederlands dan klinken? Kiezen we voor een harde of een zachte g? En wie mag dat bepalen? Wordt het een soort gemene deler van woorden, uitdrukkingen en constructies die 'iedereen' nu al kent en ban je alle elementen die niet in het hele taalgebied voorkomen? Hoe ga je dat ene, uniforme Nederlands bij die 23 miljoen introduceren? Moet het op de een of andere manier worden afgedwongen? Impliceert 'de taaleenheid bevorderen' dat er nu geen taaleenheid is of dat de taaleenheid niet groot genoeg is? Van de 400.000 betekenissen in de Grote Van Dale heeft ongeveer 2% een regiolabel. Met 98% gemeenschappelijk taalmateriaal in het hele taalgebied, lijkt de taaleenheid me niet echt in gevaar. Wat moet er met de overige 2% gebeuren? Gaan we die verbieden? En nogmaals: wie mag dat allemaal bepalen?
(Ik heb de Klara-presentatoren niet verplicht de naam van Handel op welke manier dan ook uit te spreken. Dat hebben ze zelf beslist.) |
|
Steun KEES van DAAIBOOI BEACH CURACAO
Open brief aan de Belgische regering - Leg de lat hoger: stop de blokkade, stop de genocide
Gort over de grens moet blijven.
Behoud Losloopgebieden voor Honden op de Utrechtse Heuvelrug, in Austerlitz, en Zeist
Geen Noodopvang / AZC op het Hocrasterrein te Bussum
Gelijkwaardigherstel mag niet stoppen!
Wij eisen het intrekken van de huidige vergunningen van de Fourwinds Policedog center in Geffen!
Kortsnuiten Blijven Bestaan
Bescherm minderjarige vluchtelingen tegen het nieuwe asielbeleid!
Castratie-/sterilisatieplicht huiskatten Nederland
Red Nederland: Heropen de Gaswinning!
EINDE CORONA CRISIS: Overheid sta behandeling van COVID-19 met HCQ en zink en / of Ivermectine toe!
Voor een realistische snelheid van 90km/u op de Houtlaan in Wijnegem!
Zwembad het Baafje Heiloo moet open blijven!
De St. Victorkerk behouden voor ontmoetingen.
Respecteer de euthanasiewet
Wij willen een eerlijke boer.inn.enlandbouw!
Is er iets dat u wilt veranderen?
Verandering vindt niet plaats door te zwijgen. De auteur van deze petitie stond op en ondernam actie. Zult u hetzelfde doen? Start een sociale beweging door een petitie aan te maken.
Start uw eigen petitieAndere petities waarin u mogelijk geïnteresseerd bent
Open brief aan de Belgische regering - Leg de lat hoger: stop de blokkade, stop de genocide
9255 Gemaakt: 2025-06-04
Steun Poptempel De Kuip
9312 Gemaakt: 2024-10-12
Gort over de grens moet blijven.
5462 Gemaakt: 2025-06-16
NEEN aan de afbraak van de NEKKERHAL in MECHELEN
5257 Gemaakt: 2025-06-15
Behoud de NS JongerenDagkaart
2499 Gemaakt: 2025-06-24
Pak ons buitenzwembad niet af!
1786 Gemaakt: 2025-06-02
NEE TEGEN AZC ZUIDBUURT VLAARDINGEN
1514 Gemaakt: 2025-06-04
STOP ASIELCENTRUM IN SCHILDE!
1008 Gemaakt: 2025-06-05
Kortsnuiten Blijven Bestaan
2910 Gemaakt: 2024-10-23
Geen nieuw gemeentehuis voor gemeente Het Hogeland
3331 Gemaakt: 2025-05-08
🆘 Red voetbalvereniging Batavia’90 – Laat de gemeente niet wegkijken!
705 Gemaakt: 2025-06-28
STOP de plannen voor Resort Berkenstrand- behoud Camping Berkenstrand zoals het is!
612 Gemaakt: 2025-06-02
Meningen over het voorgestelde Asielzoekerscentrum in Venlo.
3475 Gemaakt: 2024-07-07
Laat de johannesschool bestaan
426 Gemaakt: 2025-06-16
Vragen aan rectoraat en decanaat over Gaza
407 Gemaakt: 2025-06-04
Castratie-/sterilisatieplicht huiskatten Nederland
312 Gemaakt: 2025-06-04
Stop het visieloze RUP voor Schildestrand
256 Gemaakt: 2025-06-25
Betonstop Maria-ter-heide/ Brasschaat
245 Gemaakt: 2025-06-17
Eindejaarsreis
220 Gemaakt: 2025-06-05
Open brief GBS Jezus-Eik
210 Gemaakt: 2025-06-18