Voor een vragenhalfuurtje op gemeenteraad Zomergem


Gast

#1

2013-05-10 10:00

Heel raar dat Groen! zes jaar de tijd heeft gehad om dit te realiseren en dit nooit gedaan heeft. Voor mij telt de vorm van participatie niet, wel dat er participatie is.
koen de meyer

#2 N-VA steunde vraag van groen op gemeenteraad

2013-05-13 15:05

De N-VA steunde een vraag van Groen om een vragenuurtje in te stellen voor de Zomergemse Gemeenteraad. Hierbij zouden individuele burgers een korte vraag kunnen stellen over iets dat tot de bevoegdheid van de gemeenteraad behoort en daar een kort antwoord op krijgen van het gemeenteraadslid dat zij aanduiden. De CD&V weigerde dit, met op zijn zachts gezegd “merkwaardige” argumenten. We overlopen ze.
• Praktische bezwaren : men heeft niet genoeg tijd om zich voor te bereiden om te antwoorden. Dit kan gemakkelijk opgevangen worden door de vraag 14 dagen op voorhand schriftelijk toegestuurd te krijgen en het antwoord kan zelfs een zitting uit gesteld worden. Er zijn talloze voorbeelden van gemeenten waar dit werkt.
• Alleen mondige burgers “durven” een vraag stellen in alle openbaarheid. Zoals de burgemeester het stelt: “zijn moeder durft dat niet”. Met alle respect voor de moeder van de burgemeester: het feit dat iemand anders het wel durft, is iets bewonderenswaardigs! Iets waarvoor men respect verdient, niet iets waarvoor men de mond moet gesnoerd worden.
• Het gaat om individuen en de CD&V zet in op het middenveld. Het middenveld is een waardevol kanaal, maar niet het enige. Veel inwoners van Zomergem zijn geen lid van een organisatie van het middenveld, zeker niet van het klassieke middenveld van boerenorganisaties, middenstanders en andere klassieke (lees Christelijke) organisaties.
• Het CD&V college beantwoordt vele vragen, vele e-mails en spreekt met veel organisaties. De CD&V zet dus in op dienstbetoon. Maar hierover gaat het niet bij het vragenuurtje! Het gaat over bevoegdheden van de gemeenteraad, niet van het college van burgemeester en schepenen. Het gaat over beleidskeuzes en beslissingen. Niet over de praktische uitwerking daarvan. Het gaat over de keuzes die deze gemeente moet maken en die het strikt persoonlijke overtreffen.
• De CD&V is democratisch verkozen, net zoals de oppositie (wat de CD&V soms lijkt te vergeten) en kan ook deze vragen stellen. Ja, klopt. Wij zullen zeker niet nalaten om te blijven vragen stellen. Maar democratie is meer dan om de 6 jaar eens stemmen. Een vragenuurtje is een directe en zeer eenvoudige manier om geïnteresseerde burgers bij het reilen en het zeilen van de gemeente te betrekken. Wij denken dat deze interesse stimuleren veel nuttiger is dan te klagen dat steeds minder mensen zich betrokken voelen bij de gemeenschap.