Kroonisen väsymysoireyhtymän (CFS) tutkimus ja asianmukainen hoito aloitettava välittömästi Suomessa
Quoted post
Minä vaan. |
#9 Re: Mitä tällä adressilla haetaan?2014-09-29 09:59#6: anonymius - Mitä tällä adressilla haetaan? Suomessa on kourallinen sairauteen perehtyneitä lääkäreitä. Olisi toki hyvä, että adressissa esiteltäisiin alussa sairauteen liittyvää tietoa. On kuitenkin olemassa asianmukaista tietoa sairaudesta, mutta harvemmin suomeksi kirjoitettuna. Käypähoitosuositus on olemassa, mutta sitä ei noudateta, eikä se oikeasti palvele somaattisen sairauden hoitoa millään tavalla - on varmaan myös se syy miksi sitä käypähoitosuositusta ei juurikaan noudateta. On olemassa tutkimusmenetelmiä, joita CFS:n diagnostiikassa voitaisiin käyttää, mutta niitä ei käytetä. Sairaita voidaan hoitaa kokeellisilla menetelmillä, jos riittävään näyttöön perustuvia hoitomenetelmiä ei ole. Tässä tapauksessa siihen riittävään näyttöön ei riitä se, että on tutkimustuloksia joidenkin hoitojen tai lääkkeiden hyödyllisyydestä, kun suomalaislääkärit katsovat, että CFS:n tutkimuksen otoskoot ovat olleet liian pieniä. Onko se sitten syy jättää neurologiseen sairauteen sairastuneet potilaat täysin hoidon ulkopuolelle? Tutkimusta siis sairauden hoidosta tarvitaan ja sitä ei ole tehty täällä Suomessa yhtään. Potilaat tarvitsevat myös hoitoa, jos ei ole riittävään tutkimusnäyttöön perustuvia hoitomenetelmiä, niin silloin olisi vähintäänkin suotavaa käyttää sellaisia hoitomenetelmiä, joista on olemassa vähäistä tutkimusnäyttöä. Ei ole varmaan sairastuneiden vika, että tutkimuksien otoskoot ovat olleet suomalaislääkäreiden mielestä liian pieniä. |
Reacties
X |
#45 Re: Re: Mitä tällä adressilla haetaan?2014-11-02 11:29:57#9: Minä vaan. - Re: Mitä tällä adressilla haetaan? Käypä hoito suositusta ei ole olemassa, koska sitä voi laatia, koska ei ole olemassa maailmanlaajuisestikaan niin paljon tietoa sairauden mekanismeista JA siten sen hoitokeinoista. Edelleenkin hoito perustuu erilaisiin teorioihin ja kokeiluihin, joilla toki yksilötasolla on hyötyä. Käypä hoito suositus on siis aika eri asia, kuin hoitokokeilut joihin nyt hoito perustuu. Eli siis viittaan vain siihen, ettei lääkäri toteuta tai ole käypä hoitoa toteuttamatta, koska sellaista ei ole olemassakaan. Ja sitä ei ole, kuten suurimmassa osassa yksittäisiä sairauksia. Em suosituksia on mm. Diabeteksesta, masennuksesta tms. Ko suositukset laaditaan pitkällä aikavälillä keräten kaikkien mahdollisten tutkimusten lopputulema isoilla potilasjoukoilla. Se on suositus, joka perustuu pitkäaikaisen kokemukseen. Lääketiede ei ole matematiikka, eli kaikki lait ja säännöt eli hoito-ohjeet syntyvät kokemuksen tuloksena, kun samalla opitaan ymmärtämään mitä on häiriön taustalla syynä/syinä.
Tämä pitkä kirjoitus siis siksi, kun joku viittasi siihen, ettei käypä hoitoa ilkeät lääkärit suostu toteuttamaan. Sitä ei ole. Yksittäiset hoito-ohjeita on, kokeilujen tuloksen ja niitä voi yrittää. YksityisLääkärinä O.Polo on kokeillut mm. Amfetamiinijohdannasia (ADHD hoitona yleensä), lyricaa yms. Niiden ongelmana on, että potilaaksi tekeytyy eril. narkomaanit ja siten lääkkeet päätyvät muuhunkin käyttöön kuin CFS- potilaille. Kun ei ole ko. Sairautta seulovaa kätevää lab koetta tai muuta tutkimusta , nin nämä opportunistit sotkevat tuota asetelmaa. Eli ko firmassa lappaa cfs-potilaiden lisäksi narkkareita. Eli lääkekokeiluja ei ole koskaan viisasta aloittaa kovin kevyin perustein tämä vuoksi. Ja luonnollisesti lääkärien pitää olla terveesti epäluuloisia ennen ko lääkkeiden aloittamista. Tämä voi mm näkyä kun cfs oikeistoa epäilevä henkilö tulee vo:lle ns vaatimaan tiettyä lääkitystä. Näitä fiksuja, täysin asiallisia narkkareita kun on 100x enemmän kuin cfs-oireita. |
Steun KEES van DAAIBOOI BEACH CURACAO
Gort over de grens moet blijven.
Open brief aan de Belgische regering - Leg de lat hoger: stop de blokkade, stop de genocide
EINDE CORONA CRISIS: Overheid sta behandeling van COVID-19 met HCQ en zink en / of Ivermectine toe!
Voor een realistische snelheid van 90km/u op de Houtlaan in Wijnegem!
Zwembad het Baafje Heiloo moet open blijven!
De St. Victorkerk behouden voor ontmoetingen.
Respecteer de euthanasiewet
Wij willen een eerlijke boer.inn.enlandbouw!
Behoud Losloopgebieden voor Honden op de Utrechtse Heuvelrug, in Austerlitz, en Zeist
Geen Noodopvang / AZC op het Hocrasterrein te Bussum
Gelijkwaardigherstel mag niet stoppen!
Wij eisen het intrekken van de huidige vergunningen van de Fourwinds Policedog center in Geffen!
Castratie-/sterilisatieplicht huiskatten Nederland
Red Nederland: Heropen de Gaswinning!
Is er iets dat u wilt veranderen?
Verandering vindt niet plaats door te zwijgen. De auteur van deze petitie stond op en ondernam actie. Zult u hetzelfde doen? Start een sociale beweging door een petitie aan te maken.
Start uw eigen petitieAndere petities waarin u mogelijk geïnteresseerd bent
Chauffeurs restaurant Kanters moet blijven!
539 Gemaakt: 2025-09-11
Meningen over het voorgestelde Asielzoekerscentrum in Venlo.
5249 Gemaakt: 2024-07-07
Gouda Waterstad? Red katten van de verdrinkingsdood – plaats kattentrappetjes
763 Gemaakt: 2025-09-08
Jens Broes in Junior Eurosong The Party!
152 Gemaakt: 2025-09-16
Geen uitbreiding fietszone Brugge
806 Gemaakt: 2025-08-23
STOP de waanzin voor een TIJDELIJKE snelweg ivm werken aan de A8 te Halle!!
1296 Gemaakt: 2025-08-03
Nieuwerkerk zeg Nee tegen een GROOT AZC!
1787 Gemaakt: 2024-01-16
Red Onze Motocross Oefenterreinen in België
3313 Gemaakt: 2025-07-23
Youngtimer/oldtimer, Regering moet zich aan de afspraken houden
84 Gemaakt: 2025-09-17
NEE TEGEN AZC VLAARDINGEN
1604 Gemaakt: 2025-06-04
WAP-PETITIE WOLF - VOOR VEILIGHEID VAN MENS & DIER
8572 Gemaakt: 2025-08-25
Stop het zonneveld in Heelsum — Red natuur, vogels én vruchtbare grond
1255 Gemaakt: 2025-05-19
NEE tegen een AZC Hoorn
3696 Gemaakt: 2024-09-21
Geef onze jongeren een tweede thuis!
66 Gemaakt: 2025-09-16
Ik steun de werkgroep Compagniesterpark
65 Gemaakt: 2025-09-12
Weg met burgemeester, wethouders en gemeenteraad van Zwolle!
48 Gemaakt: 2025-09-17
Voor de definitieve afsluiting van de Sint-Veroonsstraat voor het transitverkeer
291 Gemaakt: 2025-09-06
NEEN aan de afbraak van de NEKKERHAL in MECHELEN
6290 Gemaakt: 2025-06-15
Een volwaardig Medisch Centrum terug in Nissewaard is een must
590 Gemaakt: 2025-08-12
Geen AZC barendrecht op grens van Lombardijen
1407 Gemaakt: 2025-07-08